Şehirli Afrikalı, köylü Fransız: Afrikalı Doktor

Gerçek bir hayat hikâyesinden yola çıkan Afrikalı Doktor, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (O dönemki adı ile Zaire) vatandaşı Dr. Seyolo Zankoto’nun hayat hikayesini içeriyor. 1975 yılında Fransa’da tıp fakültesini tamamlayan Zankoto, Zaire Başkanı Mobutu Sese Seko’nun özel doktoru olması teklifini bir diktatöre hizmet etmeyeceği gerekçesiyle reddeder.

Fransa’da kalmanın yollarını arayan Dr. Zankoto, kendini Fransa’nın kuzeyinde kırsal bir kasabası olan Marly-Gomont’te zorlu bir sürecin içerisinde bulur. Ancak Zankoto’nun eşi bu durumdan hiç hoşnut değildir. Yerel halkla iletişim kurmakta zorlanan bayan Zankoto, zamanla Dr. Zankoto’yu “köklerini inkar etmek”le suçlar. Bunun yanında Zankoto ve ailesini ziyarete gelen akrabaları, Fransız köyü sakinlerine oldukça hareketli ve garip gelir.

Zaman zaman eğlenceli zaman zaman da hüzün içeren filmde Dr. Zankoto, kendini beyaz Fransızlara kabul ettirme konusunda kararlıdır. Bununla birlikte doktor ailesine baskı yapmaya başlar. Eşi ve çocukları tarafından “diktatör” olmakla itham edilen Zankoto, çocuklarının futbol oynamalarına, TV izlemelerine izin vermezken sadece kitap okumalarını ister. Çocukları Sivi ve Kamini de okulda kendilerini kabul ettirmekte epey zorlanır. Meşakkatli bir sürecin ardından kendilerini kabul ettiren Dr. Zankoto ve ailesi, mahalli seçimlere dahi etki eder.

2009 yılında geçirdiği trafik kazasında hayata gözlerini yuman Dr. Zankoto’nun hikayesi mutlu sonla bitmemiş olsa da bilinmeye ve izlenmeye değer. Dr. Zankoto’nun çocuklarından Kamini’nin senaryo yazarlarından biri olduğu “şehirli Afrikalı ve köylü Fransız” sizce de ilginç bir hikâye değil mi?

Mobutu Sese Seko: 1965 yılında başbakan Patrice Lumumba’yı katlederek diktatörlük kuran ve Demokratik Kongo’yu tamamen Afrikalılaştırma isteğinde olan Joseph Mobutu, ilk iş olarak kendi adını Mobutu Sese Seko olarak değiştirmiştir. Ülkesinin adını da Zaire olarak değiştiren Mobutu, 1997 yılında Laurent-Désiré Kabila tarafından devrilmiştir. Öte yandan Mobutu, Batılıların desteğiyle katlettiği Lumumba’yı daha sonra Milli Kahraman ilan etmiştir.

 Patrice Lumumba: Kongo Ulusal Hareketi’nin lideri olan Lumumba, Demokratik Kongo’nun bağımsızlığını kazanmasında büyük rol oynamıştır. Emperyalizm ve Kolonyalizm karşıtı olan Lumumba, komünist olmakla suçlanmış ve ancak 2 ay başbakan olarak görev yapabilmiştir. Demokratik Kongo’yu dolaşarak tam bağımsızlık mücadelesini anlatan Lumumba, kurşuna dizilerek öldürülmüştür. Lumumba’nın cesedi, Belçika gizli servisi mensupları tarafından mezarından çıkarılıp asitle eritilmiş ve sömürge karşıtı bir anıta dönüşmesinin önüne geçilmiştir.

FİLMİN KÜNYESİ

Menşei: Fransa

IMDB: 7.0

Yönetmen: Julien Rambaldi

Oyuncular: Marc Zinga, Aïssa Maïga, Bayron Lebli

Gösterim Tarihi: 8 Haziran 2016

Dil: İngilizce, Lingala

Bütçe: 4.4 milyon dolar

Tür: Biyografi, Komedi, Dram

Süre: 96 Dakika

 

Mehmet Baydemir

Araştırmacı Gazeteci

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir