LOADING...

 İngilizce öğrenmek için alternatif ülke Güney Afrika Cumhuriyeti

İngilizce öğrenmek için alternatif ülke Güney Afrika Cumhuriyeti

İngilizce dil eğitimi için ana dilleri İngilizce olduğu için İngiltere, Amerika, Kanada, Malta, İrlanda gibi ülkeler ilk akla geliyor. Dolar-TL paritesini göz önüne aldığında yukarıda saydığım ülkelerde eğitim maliyetleri haylice masraflı ve gün geçtikçe de bu masraflar artan bir seyir izlemektedir.

Yaklaşık ve ortalama rakamlar verirsek barınma, beslenme, kurs ücreti, cep harçlığı hesapları aylık 25 bin Türk lirasının üstünde rakamlara denk geliyor. Tabi vize almak için tamamlanması gereken zorlu bir süreçte bulunuyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti bu manada iyi bir alternatif olarak düşünülebilir.

Güney Afrika, 11 resmi dile sahip olsada resmi dili ingilizce olan, sahra altı Afrika başta olmak üzere Afrika kıtasının en gelişmiş ülkelerinden biridir. Televizyon ya da sosyal medyadan aşina olunan klasik; açlık, fakirlik, yoksulluğun kol gezdiği Afrika profilinden çok uzak olup kentleşme, yol, park alanları, yeşil alanlar göz önünde alındığında birçok Avrupa şehrinden bile daha elverişli durumdadır. Özellikle yerel halkın sıcak kanlı, misafirperver ve güler yüzlü olması dil eğitiminin olmazsa olmazlarından olan pratik yapma gereksinimini hızlı ve kolay bir şekilde çözüme kavuşturmuş oluyor. Öyle ki müsait olan herhangi biriyle iletişime geçip dil öğrenmek için G. Afrika Cumhuriyetin’de bulunduğunuzu ifade etmeniz ve saatlerce muhabbet edebileceğiniz bir ortamın içerisinde kendinizi bulmanız hiç de zor değil.

Güney Afrika’nın dil eğitimi için öne çıkan en önemli şehirleri, Cape Town ve Johannesburg diyebiliriz. Cape Town şehri görsel güzellik olarak da dünyanın öne çıkan şehirleri arasında yer alır. Turistlik mekanların fazla olması hayat pahalılığını da hissettiriyor. Johannesburg şehri ise daha çok ekonomik anlamda ülkenin yükünü çekmekte ve başkent Pretorya’ya 63 km uzaklıktadır. Her iki şehirde önemli üniversitelerin bulunması ve dil eğitimi için özel kursların sayısınin haylice fazla olması ayrıca eğitim açısından bu şehirleri öne çıkarmaktadır.

Güney Afrika’da yaşayan müslümanların ekonomik durumlarının iyi bir seviyede olmasının özellikle günlük hayatta birçok avantajı bulunmaktadır. Özellikle helal gıdaya erişim cok kolay hale gelirken, gayri müslim nüfusun çok yüksek almasına rağmen (resmî kayıtlara göre müslüman nüfusu %2,5-3 oranındadır) Johannesburg şehrinde 200’den fazla cami bulunması ve camilerin hemen bahçesinde veya yakınında (ilk ve orta öğretim) eğitim veren kurumların ve islami eğitim veren medreselerin bulunması, özellikle aile yanında kalıp eğitim görmek isteyenler için müslüman aileleri seçmek önemli bir alternatif oluşturuyor. Hayvanat bahçeleri, müzeler, sosyal aktivite alanlarının fazlalığı sosyalleşme açısından öne çıkan avantajlar olarak soylenebilir. Ayrıca oturulan herhangi bir cafede dahi farkli 8-10 ülke vatandaşına rastlamak dil egitiminin yanında birçok farklı kültürü tanımak önemli bir kazanim tecrübe oluyor.

Güvenlik hususu Güney Afrika’nın dikkat edilmesi gereken önemli durumken internette aşırı abartı içeren birçok haber ve yorum yer almaktadır. (Yaklaşık 10 yıldır Johannesburg’ta yaşamama rağmen gelmeden önce google de arama yapıp yapılan yorumlara baksaydım kuvvetle muhtemel gelmezdim) Dikkat edilmesi gereken hususlar olmakla beraber 1-2 haftalık alışma sürecinden sonra hayat normal akışı içerisinde devam etmektedir.

 

Dil eğitimi için maliyetlere gelince yukarıda bahsettiğimiz diğer ülkelere kıyasla yarı yarıya denebilecek seviyede daha ucuz bir şekilde dil eğitimi alınabilir. Barınma, beslenme, dil kursu ve diğer giderler (ulaşım, cep harçlığı vb) ortalama aylık 10-12 Bin Türk lirası gibi bir bütçeyle dil eğitimi alınabilir. Çok iyi kursların fiyatları göz önüne alınınca ( dil eğitimi açısından çok kaliteli) aylık masraf 15-16 bin Türk Lirası seviyesine çıkabilir.

Dil eğitimi için gerekli vize işlemleri ise AB ya da Amerika vizesine nazaran daha kolay olup gerekli evrakların tedariği sonrası bir hafta ila on gün içerisinde alınabilmektedir.

Hem devlet kurum ve kuruluşlarının Pretorya Büyükelçiliği, Cape Town Konsolosluğu, Yunus Emre Enstitüsü, Tika, Türkiye Maarif Vakfı hem de Türk stklarının Afrika Gençlik Derneği, Müsiad, Deik, İHH, Türksay etkin olması ve ayrıca son dönemde Türkiye ve Güney Afrika Cumhuriyeti arasında ekonomik hacminin giderek büyüyen ivme izlemesi bilinmesi gereken önemli hususlardır.

Dil eğitimi için detaylı bilgi almak isteyenler, dil egitimi icin değerli çalışmalar yapan Afrika Gençlik Derneği (info@agdafrica.co.za ile) iletişime geçebilirler.

Yakup Ağdağ
Güney Afrika

Prev Post

Afrika’da kalkınma stratejisinde yeni yaklaşımlar…

Next Post

Etiyopyalı Yahudilere aba altından sopa:…

post-bars

Leave a Comment