LOADING...

 Half Of A Yellow Sun; Sömürge sonrası Nijerya’da iç savaş
8 Ekim 2022

Half Of A Yellow Sun; Sömürge sonrası Nijerya’da iç savaş

Sömürge sonrası Nijeryasının ayrıcalıklı, zengin bir ailenin ikiz kızlarını konu alan Half of a Yellow Sun adlı romandan uyarlanan film, iki kadının farklı dünyalarını Nijerya iç savaşı ile birleştiriyor. Kraliyet ailesinin yeni bağımsız Nijerya’ya ayak basmalarıyla başlayan filmin bir sonraki sahnesi havai fişeklerle bağımsızlığı kutlayan Nijeryalılar oluyor. Ancak bu mutlu tablo, bağımsızlığını kazanan birçok Afrika ülkesinde olduğu gibi Nijerya’da meydana gelen karışıklık ve katliamlarla gölgeleniyor.

Romantik bir serüven olsa bile Yükselen Güneşin Ülkesinde, tarih ve savaş kategorisinde yer almayı hak ediyor. Aşk hikayesi içerisinden bağımsızlığı, Nijerya İç Savaşı’nı çıkarmasını bilen yönetmen Biyi Bandele, her ikisi arasında denge kurmayı başarıyor. Tezatlıklar film içerisinde bir bütünün parçaları haline geliyor. Partiler, kutlamalar ve aşk arasında darbe, dehşet verici müdahaleler, yerli halkın zorla göç ettirilmesi ve onlarca insanın acımasızca katledilmesi…

Karakterlerin özel hayatlarının yanında savaşın acımasızlığı filmin tamamlayıcı özelliği… Odenigbo ve Olanna’nın düğünü bunun tipik bir göstergesidir. Milliyetçi bir müzikle edilen dans, Biafra devletinin oluşumunun simgesi hali olarak sunuluyor. Bununla birlikte düğün sahnesinde patlayan bomba hayatın gerçeğini ortaya koyuyor. Bazı sahnelerde siyah beyaz görüntüler, kurgu ile gerçeği iç içe geçirerek geçişler yaratıyor.

Biafra Savaşı (Nijerya İç Savaşı):

Temmuz 1967 ve Ocak 1970 tarihileri arasında meydana gelen savaş, Biafra’nın Nijerya’dan ayrılarak bağımsız bir devlet olarak ortaya çıkmak istemesiyle meydana geldi. Çok sayıda kabile, din ve mezhepten oluşan Nijerya’daki iç savaş, birçok sivilin hayatını kaybetmesi ve isyanın bastırılmasıyla sonuçlandı. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, bu savaşın ardından Biafra’da çalışan doktorlar tarafından kuruldu.

Mehmet Baydemir 

 

Menşei: Nijerya, Birleşik Krallık

IMDB: 6.1

Yönetmen: Biyi Bandele

Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Thandie Newton, Anika Noni Rose

Gösterim Tarihi: 16 Mayıs 2014

Dil: İngilizce

Bütçe: 3.5 milyon dolar

Tür: Dram, Romantik

Süre: 111 dakika

Prev Post

Güney Afrika karanlığına bir mum…

Next Post

GERÇEK GERÇEKLİKLE NAYLON GERÇEKLİK ARASINDA…

post-bars

Leave a Comment