Güney Afrika, İsrail büyükelçisini geri çağırdı ve ülkeyi Gazze’de soykırım yapmakla suçladı

Güney Afrika hükümeti Gazze Şeridi’ndeki bombardımanı kınayan İsrail büyükelçisini ve diplomatik misyonunu geri çağırarak bunu bir “soykırım” olarak nitelendirdi.

Hükümet ayrıca İsrail’in Güney Afrika büyükelçisini, Afrika ülkesinin İsrail-Hamas savaşına ilişkin tutumuna ilişkin son sözleri nedeniyle eyleme geçmekle tehdit etti. Açıklamalara ilişkin daha fazla ayrıntı verilmedi.

Cumhurbaşkanlığı Bakanı Khumbudzo Ntshavheni, “Güney Afrika hükümeti Tel Aviv’deki tüm diplomatlarını danışmak üzere geri çekmeye karar verdi” dedi.

Bakan, Kabine “İsrail Hükümeti’nin zulümlerine ve soykırımına karşı çıkanlar hakkında İsrail’in Güney Afrika Büyükelçisi’nin aşağılayıcı açıklamaları” dedi ve Uluslararası İlişkiler Bakanlığı’nın “diplomatik kanallar içinde gerekli önlemleri alması talimatı verildiğini de sözlerine ekledi.

Ntshavheni ayrıca İsrail büyükelçisinin ülkedeki pozisyonunun “savunulamaz” olduğunu söyledi.

Johannesburg’daki ABD Konsolosluğu ile Pretoria ve Cape Town’daki İsrail büyükelçiliklerinde gösteriler düzenleyen Filistin yanlısı protestocular, Güney Afrika hükümetine İsrail büyükelçisini sınır dışı etmesi çağrısında bulundu.

Uluslararası İlişkiler Bakanı Naledi Pandor, Güney Afrikalı yetkililerin hükümete bölgedeki durum hakkında ayrıntılı bir brifing vermek üzere Tel Aviv’den geri çağrılacağını söyledi.

Pandor, “Yetkililerimizle bu etkileşimi sürdürmemiz gerekiyor çünkü Filistin topraklarında çocukların ve masum sivillerin öldürülmesinin devam etmesinden son derece endişe duyuyoruz ve İsrail’in tepkisinin doğasının kolektif cezalandırma haline geldiğine inanıyoruz” dedi.

Pandor, bir barış planı önermek üzere bu yılın başlarında Moskova ve Kiev’i ziyaret eden en az yedi Afrikalı liderin yaptığı toplantılar da dahil olmak üzere, Ukraynalı mevkidaşı ile ikili bağların güçlendirilmesi konusunu görüştüğünü söyledi.

“Dünyanın çeşitli bölgelerinde hem Ukrayna hem de Rusya ile konuşabilen az sayıdaki ülkeden biriyiz.”

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan henüz bir açıklama gelmedi.

Filistin’le yakın bağları olan iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi partisinin liderliğindeki Güney Afrika hükümeti, Gazze’de derhal ateşkes sağlanması ve bombardıman altındaki bölgeye yardım yapılmasına izin verilmesi çağrısında bulundu.

Güney Afrika, aralarında Şili ve Kolombiya Honduras’ın da bulunduğu Gazze’deki askeri operasyonları protesto etmek için İsrail’deki büyükelçilerini geri çağıran birçok ülke arasında yer alıyor. Bolivya ülkeyle diplomatik bağlarını kesti.

İsrail, geçtiğimiz hafta Latin Amerika ülkelerini eleştirerek, Kolombiya ve Şili’ye “Hamas terör örgütünü açıkça kınama” çağrısında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir