Dünyanın orta yerinden yükselen ezan sesleri

Afrika’nın kardeşi Latin Amerika’da Afrika hüzünlü bir ülke; Ekvator

Ekvator, dünyayı tam ortasından böldüğü varsayılan çizgi. Aynı zamanda Latin Amerika’da bir güzel ülke. Üzerinde yaklaşık 3.500 Müslümanın barındığı Ekvator’da İslam hızla yayılıyor. İlk Müslümanların Osmanlı yönetimindeki Lübnan ve Suriye’den gittikleri için Osmanlı Pasaportundan dolayı “Türk” olarak adlandırıldığı Ekvator’da çok güzel bir İslam cemaati oluşmuş durumda.

MÜSLÜMANLAR DEVLET TARAFINDAN RESMEN TANINDI

15 Ekim 1994 tarihinde kurulan Centro Islamico del Ecuador, hükümet tarafından tanınan ilk Müslüman dini organizasyon. Şeyh Muhammed Memduh tarafından yönetilen Halid Bin Velid camii 1991 yılında kurulmuş ve bugün de faaliyetlerini sürdürüyor.  Centro Islamico Al Hijra Ekvador da 2004 yılında kurulmuş. Ayrıca Kuveyt merkezli İslam Merkezi de bulunuyor. Ülkenin başkenti Quito, nüfusu ise 14 Milyon civarında. İspanya sömürgesinden ilk kurtulan ülke olan Ekvator’da İslam hızla yayılıyor.

İLK MÜSLÜMANLAR OSMANLI PASAPORTU TAŞIYORDU

Ülkenin %65’i Kızılderili, %25’i ise İspanyol. Nüfusun %90’dan fazlası Katolik. Darbelerin ve savaşların ülkesi. İç karışıklıkları olağan. Bölgeye ilk gelen Osmanlı Arapları, Türk olarak biliniyordu ve bugün de Müslümanlar bu şekilde tarif ediliyor.  İlk gelen Müslümanlar genelde tüccardı. 90’lı yıllardan sonra Ekvatorlular arasında da İslam yayılmaya başlandı. Hatta şu anda Centro Islamico del Ecuador’un başkanı Ekvatorlu bir Müslüman. Centro Islamico del Ecuador da her Cuma Namazından sonra 3, 4 kişi İslam’a giriyor.

MÜSLÜMANLARA BAZI ENGELLEMELER SÖZ KONUSU

Ekvador İslam Merkezi Arjantin’de yer alan Latin Müslüman Liderleri toplantısına her yıl katılıyor. İslam dünyası ile bağları iyi. Tebliğ çalışmaları yapıyorlar, gazete çıkartıyorlar, TV kanallarında, radyolarda sunumlar yapıyorlar. Devletin din özgürlüğü vaadi ve anayasada yer alması nedeniyle resmi manada bir engelleri yok. Ancak bürokrasi Müslümanların işlerini elbette yavaşlatıyor ve engellemeye çalışıyor.  Ekvador İslam Merkezi – Mescidi Assalam,  Müslümanlara hizmet veren bir kâr amacı gütmeyen kuruluş. Kendilerine yapılan engelleri internet sitelerinde de yazıyorlar.

EKVATORLU BİR GÜZEL MÜSLÜMAN: YAHYA JUAN SUQUİLLO

Yahya Juan Suquillo ismi ise Ekvator Müslümanları için bayraklaşmış bir isim. Eski bir Katolik kendisi. Peru – Ekvator savaşı sırasında Ekvator Ordusunun 2. Komutanı olarak görev yapmış, yaralanmış. Daha sonra Amerika’da İbrahim isimli bir arkadaşı vesilesi ile Müslüman olmuş. 25 yıl önce Müsüman olan  Yahya Juan Suquillo, ilk  etapta İslami eserleri İspanyolcaya çevirmeye başlamış. Ardından eşi ile birlikte Centro Islamico del Ecuador yani Ekvator İslam Merkezi’ni kurmuş. Zaman zaman Türkiye’ye geliyor. İslam dünyasının en etkili 500 ismi arasında sayılıyor. Latin Amerika’nın İslam’a bakan yüzü olarak görülüyor. Yaptığı çalışmalar nedeniyle yüzlerce kişinin Müslüman olmasını sağlamış. Şu anda da aktif bir şekilde tebliğe ve mücadeleye devam ediyor.

MÜSLÜMANLARIN SIKINTILARI ÇOK

Yaptıkları değerlendirmelerde Ekvator’daki Müslümanların sıkıntılarını özetle şöyle belirlemişler; “Müslümanlardaki İslami bilgi eksikliği, İslami kimlik ve uygulamada yaşanan sıkıntılar, İslami eğitim ve Arapça sorunu, Mali kaynak eksikliği, cami, mescid gibi binaların eksikliği, İspanyolcaya hakim etkin vaiz eksikliği, Müslüman gençliğe yönelik faaliyetler, farklı ülkelerdeki Müslümanlarla işbirliğinin az oluşu, Müslümanların kendilerini anlatma imkanının az oluşu ve bir medyalarının olmaması.”  Ekvator İslam Merkezi Başkanı Yahya Juan Suquillo, ellerinden geldiği kadar İslam’ı Ekvator’da yaymaya çalıştıklarını ifade ediyor.

Mustafa Uzun

Araştırmacı Yazar

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir