Chadwick Boseman’dan siyahi mücadeleye katkı: Marshall

Hollywood’un ilk fantastik siyahi karakteri olan Black Panther’e hayat veren siyahi aktör Chadwick Boseman 2020 yılında hayatını kaybetmişti. 2016 yılında kolon kanseri teşhisi konan 41 yaşındaki Chadwick Boseman’ın ölümü sosyal medya en çok konuşulan konuların başında gelirken sevenleri üzüntülerini dile getirmişti. Her ne kadar Black Panther’le ön plana çıksa da Boseman’ın siyahi mücadeleye katkısı elbette unutulmaz.

 

AFRİKA’DA BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

Boseman’ın Kral T’Challa başrolüyle yer aldığı Black Panther gişe rekorları kırarken film özellikle de Afrika’da büyük yankı uyandırmıştı. 2019’daki Oscar ödüllerinde ‘En İyi Özgün Müzik’, ‘En İyi Kostüm Tasarımı’ ve ‘En İyi Yapım Tasarımı’ dallarında ilk sıraya giren ve en çok ödül kazanan yapımlarından biri olan Black Panther, Boseman’ın tanınırlığını da bir hayli artırmıştı.

 

YARGIÇ THURGOOD MARSHALL’IN HİKAYESİ

Black Panther rolüyle sinema tarihinde hatırı sayılır bir yer edinen Chadwick Boseman’ı sadece bu rolüyle hatırlamak ise elbette haksızlık olur. Genç yaşta hayata gözlerini yuman ünlü aktörün pek bilinmeyen ama bir o kadar da önemli filmi ise Marshall. Film, ilk Afro-Amerikalı Yüksek Mahkeme Yargıcı olan ve siyahilerin haklarını savunmak için eyalet eyalet dolaşan avukat Thurgood Marshall’ın hikayesi konu ediyor.

 

SIRADAN BİR SİYAHİNİN SAVUNMASI

Marshall, 1940’lardan 60’ların başına kadar 32 davayı kazandı. Ancak film, 1954’te, ırk bakımından ayrılmış devlet okullarını anayasaya aykırı ilan etmesine yol açan davaya değil de cinsel saldırı suçunu merkeze alıyor. Daha toplumsal bir konuyu ele almak yerine sıradan bir siyahinin hakkını savunan film, bu yönüyle hem övgü hem yergiyi hak ediyor.

 

SİYAHİ-YAHUDİ İŞBİRLİĞİ

Film, İkinci Dünya Savaşı’nın devam ettiği 1941 yılın da geçiyor. Dönem filmi olması açısından da dikkat çeken Film, siyahi Thurgoos Marshall ile Yahudi avukat Sam Friedman’ın işbirliğine odaklanıyor. İddiaya göre zengin bir çiftlikte hizmetli olarak çalışan siyahi, ev sahibesine cinsel saldırıda ve cinayet girişiminde bulunmuştur. Beyaz bir kadının söyledikleri sorgulamadan kabul edilirken siyahi hizmetlinin avukatlığını yerel hiçbir avukat üstlenmemektedir.

 

HÜKMÜ BELLİ BİR DAVA                                                                     

Siyahilerin haklarını savunan NAACP ise bu davayı üstlenmek üzere Marshall’ı görevlendirir. Hiç ceza davalarına bakmayan ancak iyi bir sigorta avukatı olan Sam Friedman’ı yanına alarak davayı üstlenmek isterler. Ancak yargıç Judge Foster, Marshall’ın savunma yapmasına izin vermezken sessiz kalmak kaydıyla savunma makamında kalmasına izin verir. Neredeyse hükmü verilmiş bir davaya bakacak olan ikili yeni stratejiler geliştirmeye çabalayarak el yazıları, yüz tepkileri ve sessiz konuşmalarla mahkemenin seyrini değiştirmeye çalışır.

 

“HOLOKOSTSUZ FİLM, FİLM DEĞİLDİR”

Siyahilerin sıkıntılarını ele almak amacıyla çekilen Marshall, aynı davayı üstlenen Siyahi ve Yahudi avukatların uyumsuz-anlaşamayan iki dost filmine bürünür. 1940’ların Amerikasında geçen Marshall, Yahudi ve siyahların deneyimleri arasında paralellikler kurar. İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen film, Yahudi soykırımına (Holokost) değinmeden de edemez. Friedman ve eşinin ailesi Nazilerin hakim olduğu topraklardadır ve ailelerinin Naziler tarafından kamplara alındığı bilgisini alırlar.

 

AFRİKALI SAMURAY: YASUKE

Marshall’ı burada bırakıp Chadwick Boseman’ın son projesi olan Yasuke’den bahsetmekte fayda var. Gerçek bir hikayeden yola çıkan film, 16. yüzyılda geçen ve ‘Afrikalı Samuray’ olan Yasuke’nin Japonya’daki iktidar mücadelesindeki rolünü ele alacaktı. Etiyopya’dan köle olarak Roma’ya getirtilen oradan da Japonya’ya gönderilen Yasuke’nin hikayesi Boseman’ın ölümüyle yarım kalsa da ilgilileri tarafından merakla bekleniyor.

Mehmet Baydemir
Araştırmacı – Gazeteci

 

 

CHADWİCK BOSEMAN FİLMLERİ

 

Rainey’s Black Bottom (2020)

 

Da 5 Bloods (2020)

 

21 Bridges (2019)

 

Avengers: Endgame (2018)

 

Avengers: Infinity War (2018)

 

Black Panther (2017)

 

Marshall (2016)

 

Message from the King (2016)

 

Captain America: Civil War (2016)

 

Gods of Egypt 2014

 

 

FİLMİN KÜNYESİ

 

Menşei: ABD

IMDB: 7.2

Yönetmen: Reginald Hudlin

Oyuncular: Chadwick Boseman, Josh Gad, Kate Hudson

Gösterim Tarihi: 13 Ekim 2017

Dil: İngilizce

Tür: Biyografi, Suç, Dram

Süre: 118 dakika

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir