LOADING...

 Çad İç Savaşı ve bir yetimin intikam arzusu: Daratt
11 Ocak 2023

Çad İç Savaşı ve bir yetimin intikam arzusu: Daratt

Yapımcılığını Abderrahmane Sissako’nun üstlendiği ‘Daratt’ adlı filminin yönetmen koltuğunda Mahamat-Saleh Haroun oturuyor. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde Büyük Özel Jüri Ödülü, UNESCO Ödülü ile Uluslararası Af Örgütü Ödülü’ne layık görülen ve kısıtlı sayıda diyalogun olduğu filmde Haroun, aktörleri konuşturmak yerine sahnelemeyi tercih ediyor.

Çad’ın 40 yıllık iç savaşından sonra babasının intikamını alması istenen 16 yaşındaki Atim’in (Ali Bacha Barkai) hikayesini anlatıyor. Kendi iç dünyasında savaş veren ve babasız olduğu için bu adı alan Atim (Yetim), babasının katili, şimdi baş düşmanı olan Nassara’dan intikamını alacak mıdır?

SESLİ MAKALE: 

Film geneli insanın yaşadığı içsel mücadeleye odaklanır. “Baba katiliyle karşılaştığında ne yapmalı?” sorusunun Atim’deki karşılığı ne olacaktır. Bir katille mi karşılaşacaktır? Ya da karşısına bir baba figürü mü çıkacaktır. Ne yapmalı? Daratt, bu yönüyle yetim bir çocuğun sorumlu bir erkeğe evrilmesini, olgunlaşmasını ele alıyor.

Yalınayak, nefes nefese evine koşan Atim, gözleri görmeyen büyükbabasıyla (Khayar Oumar Defallah), birlikte radyodan savaş suçlularının affedildiğini duyar. Tüm Çad’da mağdur ailelerinden bu affa tepkiler yükselir. Atim de bu habere öfkelenir ancak “Oğlum aslan gibi cesurdu” diyen büyükbabası silahla daha somut bir tepki gösterir. Onlarca süren iç savaşın sonunda babasız bir çocuk, çocuksuz bir babayı öldürmelidir. Büyükbaba, kendi oğlunun silahını Atim’e verir ve görevi tamamlandığında onunla nerede buluşacağını söyler. Atim hiçbir şey söylemez, sadece görevini kabul eder.

Misyonunu üstlendiği görevi tamamlamak için köyünden başkent Ndjamena’ya gelen Atim, baba katili, fırıncı Nassara’nın (Youssouf Djaoro) yanında işe başlamayı başarır. Atim, baba katilinin hayırsever yönüyle karşılaşırken hamile eşiyle de tanışır. Namaz kılan, garibanlara ekmek dağıtan Nassara’nın ellerinde un olduğu kadar kan da vardır Atim’e göre.

Onca şeyden sonra insan değişebilir mi? Zaten Nassara da çok kötü şeyler yaptığını kabul etmektedir. Yılların verdiği acı izleri silmeye çalışır Nassara. Yetim olan Atim’den kendisine evlat olmasını ister. Atim ise Nassara’yı öldürmeyi arzular. Konuşmak için cihaza ihtiyaç duyan Nassara, iç savaşın bıraktığı derin bir ize sahiptir. Zaman zaman sert mizacı ortaya çıksa da onca tecrübeden sonra sakin bir hayat kurma arzusundadır.

Cebinde taşıdığı babasının silahıyla baba katilini öldürmek için başkente gelen Atim, canavar görmeyi beklerken kendisini baba-oğul ilişkisinin içerisinde bulur. Atim, büyükbabasının verdiği görevi, yani daha doğmadan babasını öldüren katil Nassara’yı öldürebilecek midir? 40 yıl süren iç savaşın ardından ‘Kan davası’ gerekli midir? 16 yıl babasız geçen bir ömrün ardından kendisine babalık yapmayı teklif eden bir katili öldürmek nasıl bir his yaratacaktır?

MEHMET BAYDEMİR yazdı.

 

Benzer filmler

Bye Bye Africa (1999)

Abouna (2002)

A Screaming Man (2010)

GriGris (2013)

A Season in France (2017)

Menşei: Çad, Fransa, Belçika, Avusturya

IMDB: 6.9

Yönetmen: Mahamat Saleh Haroun

Oyuncular: Garba Issa, Ali Barkai, Youssouf Djaoro, Aziza Hisseine, Khayar Oumar Defallah.

Gösterim Tarihi: 26 Aralık 2006

Dil: Arapça, Fransızca

Tür: Dram

Süre: 96 dakika

Prev Post

Emperyalizmin mızrak ucu misyonerlik

Next Post

SÎRETÜ BENÎ HİLÂL – Arabistan’dan…

post-bars

Leave a Comment