Bir “Evet, yapabiliriz” hikayesi ve İngiliz vahşetinin izleri: The First Grader

Birinci Sınıf

Gerçek bir hayat hikayesine dayanan Birinci Sınıf, 84 yaşında ihtiyar bir delikanlının okuma azmini anlatıyor. TC Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere önerilen filmde Naomie Harris harika bir iş çıkarıyor. Birinci Sınıf, İngiliz vahşetinin izlerinin yıllar geçse de silinmediğini ortaya sererken Kenya’da kabilecilik anlayışının günümüzde halen var oluşunu da sert bir şekilde sorguluyor.

İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından başlayan sömürgecilik karşıtı hareketler tüm Afrika’da olduğu gibi Kenya’da da ortaya çıkar. 1953 yılında çoğunluğu Kikuyu Kabilesi’nden olan Mau Maular İngilizlere karşı başkaldırı başlar. İngilizler isyancılarla birlikte çoluk çocuk demeden hemen hemen herkesi katleder. Filmin kahramanı Kimani Nganga Maruge’nin çocukları ve eşi gözleri önünde katledilir ve kendisi de yıllarca çeşitli kamplarda ağır işkenceler görür. Bu işkenceler Maruge ve arkadaşlarına ağır travma yaşatsa da sonunda Kenya bağımsız olur. Ancak kabilecilik halen bitmemiştir ve bağımsızlık yanlısı kabilelerle İngiliz yanlısı kabileler birbirlerini suçlarlar. Jane Öğretmen (Naomie Harris) bu ikileme ışık tutarken artık kabileciliğin bitmesi vurgusunu yapar. Jane öğretmene göre İngilizler Kenyalılara iki seneçek bırakmıştır. Ya bizdensin ya ölüsün. Jane öğretmenin ailesi de Kral yanlısıdır, hayatta kalmak isteyen herkes gibi…

İdealist bir öğretmen olan Jane, nüfuzlu biri olmasına rağmen elektrik ve suyu olmayan bir köyde kendisini eğitime adamıştır. 2002 yılında Kenya hükümeti bir karar alarak eğitimin ücretsiz olduğunu açıklar. Kimlik belgesi olan herkes bu fırsattan yararlanabilir. Maruge, bu açıklamaya uygun olarak köydeki okula kayıt yaptırmak ister ama defalarca reddedilir. Buna rağmen yılmadan okulun yolunu tutar. Nihayetinde Jane, zor bir karar alarak 84 yaşındaki Maruge’nin birinci sınıfta küçük çocuklarla eğitim görmesine onay verir. Ancak bu Jane’i zor durumda bırakacak hatta iftiralara bile hedef olacaktır. ‘Mahalle Baskısı’na maruz kalan Jane, kulakları iyi duymayan ve gözleri iyi görmeyen Maruge’ye okuma-yazma öğretmeye kararlıdır.  Yerel ve uluslararası medya kuruluşları da Maruge’nin okuma arzusuna büyük ilgi duyar ve Maruge dünya gündemine taşınır.

Hikaye geçişlerinin çok iyi verildiği filmde Maruge, geçmişle yüzleşmek yaşadığı işkenceleri hatırlamak zorunda kalır. Maruge’nin İngilizlere duyduğu öfke ise gözlerinden okunur. Sadece İngilizlere değil, Kral yanlısı tüm Kenyalılaradır bu öfke. Masailer için hayvancılık nasıl önemliyse, Kikuyular için de toprak o kadar önemlidir ve ellerinden alınmıştır. Maruge, “Kikuyular seçim yaptı ve biz bedel ödedik. 2 çocuğum ailem vardı. Hepsini öldürdüler” diyerek öfkesini açıkça belli eder.

84 yaşındaki Maruge, “İlkokula Başlayan En Yaşlı İnsan” unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki yerini aldı. Uluslararası liderlere eğitimin önemi hakkında konuşma yapmak için Birleşmiş Milletler’e davet edilen Maruge, 2009 yılında öldü ve arkasında şu söz bıraktı: “Evet, yapabiliriz”

DR. MEHMET BAYDEMİR

 

Menşei: Kenya, Birleşik Krallık, ABD

IMDB: 7.5

Yönetmen: Justin Chadwick

Oyuncular: Oliver Litondo, Naomie Harris, Vusi Kunene, Tony Kgoroge

Gösterim Tarihi: 24 Haziran 2011

Dil: İngilizce

Bütçe:

Tür: Biyografi, Dram, Romantik

Süre: 103 dakika

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir