Afrikalı liderler İsrail’in Gazze’deki saldırısını kınadı

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da düzenlenen Afrika Birliği zirvesindeki liderler, İsrail’in Gazze’deki saldırısını kınadı ve bunun derhal sona ermesi çağrısında bulundu.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki, İsrail’in saldırısının uluslararası insani hukukun “en bariz” ihlali olduğunu söyledi ve İsrail’i Gazze sakinlerini “yok etmekle” suçladı.

Faki, zirvede konuşan Filistin Başbakanı Mohammad Shtayyeh ile birlikte konuştu.

Faki, delegelerden alkışlar alırken, “Emin olun, insanlık tarihinde benzeri görülmemiş bu saldırıları şiddetle kınıyoruz” dedi. “Filistin halkıyla dayanışma içinde olduğumuz konusunda size güvence vermek istiyoruz.”

Komorlar Devlet Başkanı ve Afrika Birliği’nin görev süresi sona eren başkanı Azali Assoumani, Güney Afrika’nın İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda açtığı davayı övdü ve “İsrail’in Filistin’de burnumuzun dibinde gerçekleştirdiği soykırımı” kınadı.

Assoumani, “Uluslararası toplum, yalnızca Filistin’de kaos yaratmakla kalmayıp aynı zamanda dünyanın geri kalanında da feci sonuçlar doğuran zulme gözlerini kapatamaz” dedi.

İsrail, Gazze’de soykırım yaptığını şiddetle reddediyor ve sivilleri kurtarmak için elinden geleni yaptığını ve yalnızca Hamas militanlarını hedef aldığını söylüyor. Hamas’ın sivil bölgelere yerleşme taktiğinin sivil kayıplarından kaçınmayı zorlaştırdığı belirtiliyor.

Geçen yılki Afrika Birliği zirvesi sırasında, İsrailli bir delege, ülkenin kıtasal organdaki gözlemci statüsüyle ilgili çıkan tartışmanın ortasında, genel kurul salonundan bir şekilde çıkarıldı.

Afrika kıtasında çatışmalara ve darbelerin yeniden canlanmasına ilişkin endişeler de bu yılki zirvenin açılışına dikkat çekti. Faki, Senegal’in ertelenen seçimleri ve doğu Kongo, Sudan, Sahel ve Libya’daki şiddet olayları nedeniyle yaşanan gerginliklere dikkat çekti. 1,3 milyar insanın yaşadığı kıtanın karşı karşıya olduğu birçok zorluğun üstesinden gelmek için “Afrika dayanışması ve Pan-Afrikanizm ruhunun” yeniden canlandırılması çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir