LOADING...

 Afrika kaynaklarının sömürüsü: Blood Diamond
28 Eylül 2022

Afrika kaynaklarının sömürüsü: Blood Diamond

Leonardo Di Caprio’nun başrolünde yer aldığı Kanlı Elmas, Afrika’daki iç savaşa, bu savaşlarda kimlerin rol aldığına ve çocuk askerlere gözleri açan etkileyici bir film. 1999 yılında Batı Afrika’daki Sierra Leone’de yaşanan sivil savaşa dikkat çeken Kanlı Elmas, bu sivil savaş üzerinden ülke kaynaklarının nasıl batılı ülkelere aktarıldığını anlatıyor. Filmin başından öğrendiğimiz gibi “Bir madde bulunduğunda, yerel halk ölür” sözü kendisine inanılmaz bir hikayeyle hayat buluyor.

 

Sierra Leone’nin sakin bir köyünde yaşayan Solomon balıkçıdır ve 12 yaşındaki Dia’nın eğitim alıp iyi bir doktor olmasını istemektedir. Ancak hükümet birlikleri ile savaşan ve ağır silahlara sahip olan isyancılar köylerine saldırır. Solomon’un eşi ve kızı kaçarken hemen hemen herkes katledilir. Dia çocuk asker olarak isyancılara katılmaya zorlanırken Solomon elmas madeninde çalışmaya zorlanır. İsyancılar, madenlerden elde ettikleri elmaslarla silah teminini sağlamaktadır.

SESLİ MAKALELER: 

Madende çalışmak zorunda kalan Solomon, bir gün büyük pembe bir elmas bulur. Ayak parmaklarının arasında saklayarak taşıdığı elması gömmek üzere iken isyancıların lideri Yüzbaşı Pasion’a yakalanır. Ancak bu sırada hükümet güçleri madene saldırınca Solomon’un elması saklamasına fırsat çıkar. Diğer isyancılarla hapishaneye atılan Solomon, elmas kaçakçılığından tutuklu Rodezyalı eski paralı asker Danny Archer’ın dikkatini çeker. Sierra Leone’dan çıkış biletinin Solomon’un bulduğu elmas olduğunu düşünen Danny, Solomon’u elmas karşılığında Dia ve diğer aile fertlerine ulaştıracağını söyler. Biri siyah diğeri beyaz tenli bu iki ‘Afrikalı’ farklı hedefler için zoraki bir birliktelik oluşturur ve büyük zorluklarla karşı karşıya kalır.

 

Sierra Leone’den çıkarılan elmaslar komşu Liberya’dan batıdaki ‘saygın’ firmalara satılmaktadır ve bu dünya elmas piyasasının yüzde 15’ini oluşturmaktadır. Bosna ve Afganistan’daki savaşları araştıran Amerikalı gazeteci Maddy Bowen, kanlı elmaslarla ilgili bir hikaye yapmak ister. Hedefleri farklı olsa da idealist Maddy ile elmasların peşinde olan Denny birbirlerine ilgi duymaktadır. Ve bu ilgi kanlı elmasların tün dünya tarafından duyulmasının önün açar.

 

‘Çocuk asker’lerin varlığına da dikkat çeken Kanlı Elmas, Solomon’un oğlu Dia’nın alkol-uyuşturucu gibi maddelerle nasıl dönüştürüldüğünü ve vahşi bir katil haline geldiğine dikkat çeker. Yüzbaşı Pasion tarafından ‘Bebek Katili’ gibi takma isimler verilen Dia, babasıyla karşılaştığında ona silah doğrultmaktan çekinmez. 2006 yapımlı Kanlı Elmas filmi “Son raporda dünya genelinde 400 bin çocuk asker bulunmaktadır” notuyla son bulur.

Film, Afrikalı çocukların çıkarlar uğrana nasıl acımasız katillere dönüştürüldüklerine ve Afrika’nın kaynaklarını illegal yollardan temin eden ve isyancıları silahlandıran güçlü global şirketlerin gayri ahlaki rollerine işaret eder. Bu yönüyle Kanlı Elmas, son derece gerçekçi bir tablo çizerek izleyiciyi derinden vurur. Filmde, Sierra Leone’deki sahnelere ek olarak, elmas ticareti ve değerli taşların ‘temizlendiği’ süreçle ilgili uluslararası konferansların belgesel tarzı görüntüleri var.

 

Sierra Leone Sivil Savaşı: 1991-2002 yılları arasında gerçekleşen iç savaş neticesinde, binlerce masum sivil öldürülürken, bir milyondan fazla insan evlerinden, köylerinden ayrılmak zorunda kalarak mülteci kamplarına götürüldü. İç savaş sırasında gerek hükümet birliklerinin, gerek isyancıların çeşitli katliamlar gerçekleştirdikleri belirtiliyor. İsyancı Devrimci Birleşik Cephe tarafından 20 binden fazla sivilin el, kol, bacak, kulak, dil gibi uzuvları balta ya da kama kullanılarak kesildi.

 

Benzer filmler

 

Freetown (2015)

 

The Constant Gardener (2005)

 

Beasts of No Nation (2015)

 

Menşei: Almanya, ABD

IMDB: 8.0

Yönetmen: Edward Zwick

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Djimon Hounsou, Jennifer Connelly, Caruso Kuypers.

Gösterim Tarihi: 8 Aralık 2006

Dil: İngilizce, Mende, Afrikanca

Bütçe: 100 milyon dolar

Tür: Macera, Dram, Gerilim

Süre: 143 dakika

 

Mehmet Baydemir yazdı.

 

 

 

Prev Post

Kenyalı müslüman siyaset bilimcisi, Afrika…

Next Post

Kaddafi; Afrika’daki entelektüel devrimin kahramanı…

post-bars

Leave a Comment