Afrika batıyı tasfiye ediyor: The African Storm

Afrika batıyı tasfiye ediyor: The African Storm

Hayali bir Afrika devleti… Bu Wakanda olabilir mi? Elbette akla ilk olarak Black Panther geliyor. Ancak bu kez Amerikalıların değil bizzat Afrikalıların kurduğu hayali devlet söz konusu. Marvel’ın ‘Black Panther’inden (2018) tam bir yıl önce çekilen The African Storm’da, hayali Tangara’nın ‘milli’ politikaları ele anılıyor.

 

AFRİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

2006 yılında gösterime giren Africa Paradis’te AFRİKA Birleşik Devletleri’ni kuran Beninli yönetmen Sylvestre Amoussou, bu kez hayali Afrika ülke başkanının mücadelesine odaklanır. Batılıların ülke kaynaklarını sömürmesinden mustarip olan başkan, yabancılar tarafından işletilen tüm kaynakları millileştirmeye karar verir.

 

BATIYA SET RUSYA VE ÇİN’E VİZE

Sömürgeciliğe ve özellikle Afrika’nın sömürülmesine karşı ortaya koyduğu tavırla bilinen Amoussou, IMF ve Dünya Bankası’na karşı duruş, milli para birimi, Batı’ya karşı Rusya ve Çin ile daha yakın ilişkileri vurguladığı filminde Afrikalı olmaktan duyduğu gururu saklamaz. Kurgusal ‘Tangara’da batılı şirketleri tasfiye etmek isteyen başkan pek çok zorlukla yüzleşir. Batılı şirketler, Tangara’nın ekonomisini istikrarsızlaştırmak ve iç savaş çıkarmak için harekete geçer. Masun insanlar öldürülür, politikacılar satın alınır ve özgür basın tehdit edilir.

 

YERALTI VE YERÜSTÜ KAYNAKLAR MİLLİLEŞTİRİLİR

Yüzlerce yıl batılıların sömürgesi konumunda olan Tangara’da, özellikle elmas madenlerinin millileştirilmesi büyük yankı uyandırır. Başkan ve ekibi, Afrika’daki Fransız sömürge geçmişinin uzantısı olan CFA Frangı’nı (Afrika Finans Topluluğu Frangı – önceki adı Afrika’daki Fransız Sömürgeler Frangı) ortadan kaldırmak için Çin ve Rusya ile yakın ilişkiler kurarak ekonomik özgürlük yolunda sert adımlar atar.

 

AMAÇ ‘SEFİL AFRİKA’ İMAJINI YIKMAK

Pan Afrika Film ve Televizyon Festivali’nde ödül alıp büyük yankı uyandıran Amoussou, Africa Paradis ve The African Storm filmleriyle Afrika geneline atfedilen yolsuzluk ve yoksulluk içerikli ‘Sefil Afrika’ imajını yerle bir etmeyi amaçlıyor.

 

SYLVESTRE AMOUSSOU:

Fransa’da yirmi yıl yaşadıktan sonra Amoussou, Fransa’daki siyah aktörlere sunulan rollere tepki olarak kendi filmlerini yapmaya karar verdi. Avrupa’ya değil kendilerini sömüren ülkelere karşı olduğunu söyleyen Amoussou’nun hangi ülkeleri işaret ettiği gayet açık. Afrikalıların özellikle de gençlerin öfkeli olduğunu belirten Beninli yönetmen, kimsenin söylemeye cesaret edemediği şeyleri söylediğine vurgu yapıyor.

 

İLGİLİ FİLMLER

Africa Paradis (2006): Bundan tam 14 yıl sonra yani 2033 yılında geçen hikayede (film 2006 yapımı) Afrika Birleşik Devletleri, Afrika’da bulunan zengin ve gelişmiş bir ülkedir. Yıllarca Afrika’yı sömüren Avrupa ise politik ve ekonomik kriz, yoksulluk ve az gelişmişlikle mücadele eder. Africa Paradis, bu ekonomik krizde boğulan iki Fransız’ın ayrımcılığa maruz kalacaklarını bile bile Afrika’ya göçme çabasına odaklanır.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Menşei: Benin

IMDB: 6.5

Yönetmen: Sylvestre Amoussou

Oyuncular: Sylvestre Amoussou, Sandrine Bulteau, Philippe Caroit

Gösterim Tarihi: 1 Kasım 2017

Dil: Fransızca

Tür: Dram

Süre: 89 dakika

 

Mehmet Baydemir,

Araştırmacı Yazar

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir