Zencileri yakan Amerika, bizi yargılıyor

Amerika’daki köle düzenine isyan eden ve vatana ihanet etmekten idam edilen ilk direnişçi John Brown, ırkçı Amerikalılara karşı direnişi ile zencilerin özgürlüğüyle sonuçlanacak savaşın da ilk habercisi olmuştu.

Bugün başta “Ermeni Soykırımı Yalanı” olmak üzere birçok konuda politik kaygılarla Türkiye’yi ve birçok ülkeyi yargılayan Amerika’nın kısa tarihi ise “kirli” sayfalarla dolu. İşte akıl almaz yönleri ile 20. yüzyılın başlarındaki köle zulümlerinden birkaçı:

VATANA İHANETTEN ASILDI

1834’ten itibaren kölecilikle mücadeleye başlayan Brown, 2 Aralık 1859’da köle ayaklanması hazırlamak ve vatana ihanet suçlarından asılarak idam edilmişti. Irkçı Amerikalılara karşı direnişi nedeniyle kısa sürede çok meşhur olan Brown, zencilerin özgürlüğüyle sonuçlanacak savaşın da ilk habercisi olmuştu. North Elbada’da tanıştığı ünlü Amerikalı düşünür Henry David Thoreau, Brown’dan önemli ölçüde etkilenmiş ve sivil toplum yazılarında önemli ölçüde yer vermişti. 

1919 TARİHLİ AMERİKALI GAZETE: “ZENCİ J. H. BUGÜN YAKILACAK”

Bugün başta “Ermeni Soykırımı Yalanı” olmak üzere birçok konuda politik kaygılarla Türkiye’yi ve birçok ülkeyi yargılayan Amerika’nın kısa tarihi ise “kirli” sayfalarla dolu. Bunlardan bir tanesi olan “köle zulümleri”nin acısını sorgulamayan Amerika’nın Türkiye’yi soykırımla suçluyor olması anlamsız bulunuyor.

ŞAPŞAL ZENCİ KIZGIN DEMİRİ TUTTU

26 Haziran 1919’da New Orleans States ve Jackson Daily News gazeteleri “Zenci J. H. bugün yakılacak” haberini manşetten verdiler. Ertesi günü ise başta Chattanooga Times olmak üzere gazeteler haberi şöyle aktardılar: “Bu akşam saat 7:40’ta J. H. kızgın demirle işkence gördükten sonra yakıldı. 2000’den fazla insan oradaydılar. Şapşal zenci, kızgın demirle dağlanırken metal çubuğu eliyle tuttu, ortalığı yanık et kokusu sardı. Dakikalarca süren işkenceden sonra, maskeli cellâtlar kara bedene benzin döktüler. Alevler bir anda yükseldi ve onun yalvarmaları, kalabalığı eğlendirmekten başka bir işe yaramadı.”

ETLERİ TAMAMEN YANDI, GERİYE DUMAN TÜTEN PAÇAVRA KALDI

22 Mayıs 1918 tarihli Memphis Press gazetesi ise bir diğer vahşetin haberini şöyle veriyordu: “Birisi zencinin üzerine benzin döküp ateşi tutuşturduğunda, 15 bin kişilik kalabalık alkış tuttu. Bağırdılar, çağırdılar ve zenciyi daha yakından görmek için itişip kakıştılar. Kalabalık ileri geri dalgalanıyor ve sık sık yer değiştiriyordu. Suçlunun etleri tümüyle yandıktan sonra geriye dumanı tüten bir paçavra kaldı ama halk dağılmadı.”  4 Mayıs 1917 tarihli Vicksburg Evening Post gazetesi ise bir başka vahşeti şöyle duyuruyordu: “Bütün toplumsal sınıflardan erkekler ve kadınlar oradaydı. Çocuklar da oradaydılar. Yüksek sosyeteden birçok hanımefendi infazı cezaevinin bitişiğindeki terastan izledi. Zencinin cesedi düştüğünde vatandaşlar idam ipinden bir parça almak için yarıştılar.”

 

***

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir